Big Four middle school track meet

CONTRIBUTED PHOTO Huron’s Anderson Porisch turned in a throw of 129-feet to win the seventh-grade boys’ discus event on Friday at the Big Four Track Meet in Brookings. Porisch’s mark established a new Huron Middle School record in the event, replacing the 126-1 mark set in 1993 by Justin Kuhns.

Big Four Track Meet
Saturday in Brookings

(Winner and Huron participants)

Girls
7th 100M Hurdles: 1. Alyna Smith, Watertown, 17.74; 7. Lily Meyer, Huron, 21.88; 11. Chalie Sah, Huron, 22.83; 12. Juliana Geothel, Huron, 23.94.
8th 100M Hurdles: 1. Alexis Redlin, Watertown, 19.92; 10. Brianna Cronin, Huron, 24.59.
7th 100M Dash: 1. Alyna Smith, Watertown, 13.81; 13. Ehdah Paw, Huron, 15.32; 14. Wai Wai Lin, Huron, 15.40; 18. Hsa Eh Wah, Huron, 16.43; 20. Nora Pester, Huron, 17.05.
8th 100 M Dash: 1. Anna Hirtz, Huron, 12.90; 9. Hylton Heinz, Huron, 14.25; 19. Brianna Cronin, 16.05; 20. Hailey Rogers, Huron, 16.17.
7th 800M Relay: 1. Mitchell A, 2:08.62; 6. Huron A, 2:20.90; 7. Huron B, 2:26.87.
8th 800M Relay: 1. Watertown A, 1:55.35.
7th 1600M Run: 1. Jordan Remmers, Watertown, 5:59.70; 5. Lily Meyer, Huron, 6:27.19.
8th 1600M Run: 1. Chloe Carr, Huron, 6:03.48.
7th 400M Relay: 1. Watertown A, 57.99; 6. Huron B, 1:04.85; 7. Huron A, 1:05.57.
8th 400M Relay: 1. Mitchell A, 54.10; 6. Huron, 59.26.
7th 400M Dash: 1. Andi Olson, Watertown, 1:07.13; 14. Nora Pester, Huron 1:25.50.
8th 400M Dash: 1. Makenna Blank, Watertown, 1:05.50; 2. Ellie Puterbaugh, Huron, 1:09.71; 4. Elin Schoenhard, Huron, 1:11.80.
7th 200M Hurdles: 1. Reese Munger, Watertown, 33.47.
8th 200M Hurdles: 1. Alexis Redlin, Watertown, 34.51.
7th 800M Medley Relay: 1. Watertown A, 2:08.77; 3. Huron A, 2:22.10; 5. Huron B, 2:23.68.
8th 800M Medley Relay: 1. Watertown A, 2:02.02; 4. Huron, 2:10.46.
7th 800M Run: 1. Andi Olson, Watertown, 2:42.37; 11. Natalie Kinsley, Huron, 3:13.43.
8th 800M Run: 1. Chloe Carr, Huron, 2:52.63.
7th 200M Dash: 1. Brianna McElany, Watertown, 29.61; Zenith Light, Huron, 35.91.
8th 200M Dash: 1. Anna Hirtz, Watertown, 27.34; 5. Hylton Heinz, Huron, 29.56; 9. Kyla Peskey, Huron, 30.34.
7th 1600M Relay: 1. Watertown 4:47.16.
8th 1600M Relay: 2. Mitchell 4:58.70.
7th High Jump: 1. Reese Munger, Watertown, 4’9”.
8th High Jump: 1. Addie Siemsen, Mitchell, 4’6”.
7th Shot Put: 1. Kendis Sackreiter, Brookings, 32’8”; 2. Camdyn Fuchs, Huron, 28’0.5”; 3. Isabelle Kremer, Huron, 27’11”; 4. Hailey Schoenfelder, Huron, 27’7.5”; 9. Natalie Kinsley, Huron, 23’8”; 19. Alicia Sanchez-Lemus, Huron, 20’3”; 21. Judy Tun, Huron, 19’11”.
8th Shot Put: 1. Alyse Davis, Huron, 35’5”; 5. Mylie Byrd, Huron, 30’8”; 13. Paw Na, Huron, 25’7”; 23. Pway Moo, Huron, 15’11”.
7th Pole Vault: 1. Hensley Hogue, Watertown, 6’6”; 8. Kinzy Stiefel, Huron, J5’6”.
8th Pole Vault: 1. Kennedy Ronning, Brookings, 8’; 2. Ellie Puterbaugh, Huron, 5’6”.
7th Discus: 1. Isabelle Kremer, Huron, 71’7”; 2. Camdyn Fuchs, Huron, 68’3”; 4. Natalie Kinsley, Huron, 64’9”; 16. Hailey Schoenfelder, Huron, 47’8”; 21. Judy Tun, Huron, 44’.
8th Discus: 1. Clara Delbridge, Brookings, 81’1”; 4. Alyse Davis, Huron, 76’9”.
7th Long Jump: 1. Brianna McElany, Watertown, 13’2.75”; 7. Abagail Harrington, Huron, J11’7”; 18. Maggie Perry, Huron, 10’1.75”; 20. Araceli Orozco, Huron, 10’0.75”.
8th Long Jump: 1. Makenna Blank, Watertown, 15’1.5”; 4. Elin Schoenhard, Huron, 12’10.5”; 8. Kyla Peskey, Huron, 11’9”.

Boys
7th 110M Hurdles: 1. Xane Fligge, Watertown, 18.53; 5. Teagan Lien, Huron, 19.70; 13. James Sholtz, Huron, 23.02; 14. Leon Waldner, Huron, 23.20.
8th 110M Hurdles: 1. Ashton Rabine, Watertown, 17.26; 6. Eh Clay, Huron, 19.79.
7th 100M Dash: 1. Lincoln Schutt, Watertown, 12.00.
8th 100M Dash: 1. Carter Lee, Mitchel, 11.64; 7. Mason Jurgens, Huron, 12.20; 20. Antwon Flying Hawk, Huron, 17.37.
7th 800M Relay: 1. Brookings A, 1:56.31; 6. Huron B, 2:11.04.
8th 800M Relay: 1. Mitchell A, 1:46.29; 3. Huron, 1:46.75.
7th 1600M Run: 1. Anderson Porisch, Huron, 5:12.90; 10. Sebastian Olivo, Huron, 6:03.64; 11. James Weir, Huron, 6:11.14; 12. Joshua Olivo, Huron, 6:12.03.
8th 1600M Run: 1. Ty Sullivan, Watertown, 4:49.52; 5. Trisdon Larson, Huron, 5:45.42.
7th 400M Relay: 1. Watertown A, 50.36; 6. Huron A, 59.12; 7. Huron B, 1:00.38.
8th 400M Relay: 1. Watertown A, 48.43; 2. Huron, 49.33.
7th 400M Dash: 1. Lincoln Shutt, Watertown, 1:02.90; 8. Lucas Chaparro, Huron, 1:11.94; 15. Estevan Flyinghawk, Huron, 1:22.54.
8th 400M Dash: 1. Blake Kannegieter, Brookings, 55.52; 3. Tommie Martin, Huron, 58.39; 13. Jared DeLaCruz, Huron, 1:05.51.
7th 200M Hurdles: 1. Xane Fligge, Watertown, 31.34.
8th 200M Hurdles: 1. Ashton Rabine, Watertown, 29.39; 9. Eh Clay, Huron, 31.63.
7th 800M Medley Relay: 1. Watertown A 2:00.32; 4. Huron, 2:31.63.
8th 800M Medley Relay: 1. Watertown, 1:47.82; 2. Huron, 1:48.63.
7th 800M Run: 1. Anderson Porisch, Huron, 2:18.82.
8th 800M Run: 1. Blake Kannegieter, Brookings, 2:13.55; 4. Trisdon Larson, Huron, 2:33.02.
7th 200M Dash: 1. Lincoln Schutt, Watertown, 25.55; 15. Erik Barragan-Ramirez, Huron, 32.95.
8th 200M Dash: 1. Carter Lee, Mitchell, 24.19; 7. Shawn Messimore, Huron, 26.33; 12. Jared DeLaCruz, Huron, 28.07.
7th 1600M Relay: 1. Brookings 4:31.51.
8th 1600M Relay: 1. Huron 4:02.77.
7th High Jump: 1. Joseph Ries, Watertown, 5’6”; 2. Anderson Porisch, Huron, 4’8”.
8th High Jump: 1. Landon Hulst, Huron, 5’4”.
7th Shot Put: 1. Bryer Stach, Mitchell, 33’10”; 4. Ty Kleinsasser, Huron, 32’2”; 5. Cooper Bischoff, Huron, 30’2”; 7. Cordin Caudell, Huron, 29’7”; 9. Ragan Derkshen, Huron, 28’4”; 13. Joniell Torres-Pagan, Huron, 23’8”; 14. Daniel Garcia Tovar, Huron, 22’10”.
8th Shot Put: 1. Trey Barton, Watertown, 40’10”; 8. Charlie Martin, Huron, 32’9”; 14. Nolan Stahly, Huron, 29’2”.
7th Pole Vault: 1. Johnathan Lake, Watertown, 7’6”; 5. Teagan Lien, Huron, 6’6”.
8th Pole Vault: 1. Jason Kasparek, Watertown, 9’6”.
7th Discus: 1. Anderson Porisch, Huron, 129’; 2. Ty Kleinsasser, Huron, 103’8”; 6. Cooper Bischoff, Huron, 84’; 10. Cordin Caudell, Huron, 78’; 13. Ragan Derkshen, Huron, 65’8”; 16. Joniell Torres-Pagan, Huron, 61’9”.
8th Discus: 1. Carson Loehr, Brookings; 113’1”; 5. Nolan Stahly, Huron, 102’5”; 8. Charlie Martin, Huron, 90’5”.
7th Long Jump: 1. Emerson Gross, Brookings, 13’2.5”; 5. Diego Colon, Huron, 11’8”; 6. Aaron Lucio-Garcia, Huron, 11’5”.
8th Long Jump: 1. Jonas Geier, Watertown, 16’6”; Landon Hulst, Huron, 16’4”.

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports