Tigers track competes in First Dakota Relays


First Dakota Relays
May 6 in Yankton
(winners and Huron participants)

Girls
100: 1, Lexi Even, Parker, 12.89; 2, Lexy Gilbert, H, 13.09; 9, Cameron Ruth, H, 13.50; 10, Brynn Gose, H, 13.51; 22, Hamtyn Heinz, H, 13.86; 58, Haley Bock, H, 15.76.
200: 1, Lexi Even, Parker, 26.82; 7, Lexy Gilbert, H, 28.14; 23, Emily Dale, H, 29.69; 39, Kristen Janes, H, 31.59; 49, Haley Bock, H, 33.41.
400: 1, Shae Rumsey, Y, 59.41; 24, Emily Dale, H, 1:09.70; 26, Kristen Janes, H, 1:10.60.
800: 1, Sydnee Serck, Y, 2:25.60.
1,600: 1, Jessie Tappe, Madison, 5:31.86.
3,200: 1, Taeli Barta, Vermillion, 12:19.07; 6, Josie Vlieger, H, 12:49.84.
100 hurdles: 1, Elizabeth Woods, Wagner, 16.38; 5, Makenzie Siemonsma, H, 17.66.
300 hurdles: 1, Adaya Plastow, Mitchell, 48.76; 18, Makenzie Siemonsma, H, 55.79.
400 relay: 1, Sioux Falls Christian 52.26; 2, Huron (Lexy Gilbert, Brynn Gose, Hamtyn Heinz, Cameron Ruth) 52.30.
800  relay: 1, Parker 1:48.46.
1,600 relay: 1, Yankton 4:04.64.
3,200 relay: 1, Yankton 9:40.36; 6, Huron (Reese Rozell, Alexis Feenstra, Josie Vlieger, Tatum Peterson) 10:53.42.
Medley relay: 1, Tea Area 4:30.88; 6, Huron (Brynn Gose, Cameron Ruth, Reese Rozell, Alexis Feenstra) 4:46.02.
High jump: 1, Jorja VanDenHul, Dakota Valley, 5-4; 10, (tie) Lizzy Heinen, H, 4-6.
Pole vault: 1, Kylie Krusemark, Madison, 9-6; 3, Cameron Ruth, H, 8-0; 4, (tie) Adison Gross, H, 7-6; Cailey Coss, H, 7-6; 12, (Tie) Katelyn Radke, H, 6-6.
Long jump: 1, Janae Olson, Parker, 16-7.25; 4, Brynn Gross, H, 15-11.5; 24, (tie) Emily Dale, H, 13-7; 36, Jayda Hennrich, H, 12-1.5; 39, Lizzy Heinen, H, 11-9.
Triple jump: 1, Tierney Faulk, Y, 35-9; 13 (tie) Jayda Hennrich, H, 29-8.
Shot put: 1, Juliana Hodges, Madison, 38-1.5; 25, Eh Ku Shee, H, 27-2; 30, Jaelynn Hamilton, H, 26-1.5; 49, Elly Gascoigne, H, 21-11; 54, Brailey Walls, H, 20-10.
Discus: 1, Kayla VanOsdel, Gayville-Volin, 113-8; 30, Jaelynn Hamilton, H, 69-11; 38, Eh Ku Shee, H, 66-1; 54, Elly Gascoigne, H, 55-2; 58, Brailey Walls, H, 49-3.

Boys
100: 1, Tommy Nikkel, Dakota Valley, 11.17; 5, Quinston Luellman, H, 11.48; 6, Jayden Beck, H, 11.66; 12, Colby Hott, H, 11.86; 26, Eh Taw Boe, H, 12.20; 34, Killian Malley, H, 12.52; 39, CJ Gainey, H, 12.88; 43, Peyton Bischoff, H, 12.99; 54, Ben Ahlers, H, 13.22; 63, Shee Nay Wah, H, 13.66; 66, Aristeo Escobar, H, 13.82; 72, Kolton Ogle, H, 15.23.
200: 1, Austin Gobel, Y, 23.00; 12, Quinston Luellman, H, 23.87; 20, Colby Hott, H, 24.74; 55, Ben Ahlers, H, 27.58; 62, Aristeo Escobar, H, 28.88; 64, Aiden Glanzer, H, 30.34.
400: 1, Tommy Nikkel, Dakota Valley, 50-42; 6, Max Kranzler, H, 54.26; 11, Cade McNeil, H, 55-77.
800: 1, Jakob Dobney, Vermillion, 2:02.00; 16, Cole Ochsner, H, 2:23.95.
1,600: 1, Zach Fedde, Y, 4:39.38; 7, Cheech Harman, H, 4:57.20; 12, TJ Lien, H, 5:09.26; 22, Gonzalo Quispe-Laura, H, 5:25.65; 24, Cameron Cutshaw, H, 5:31.78.
3,200: 1, Derrek VanderLeest, Sioux Falls, 10:18.35. 8, Will Radke, H, 11:23.47.
110 hurdles: 1, Michell Walker, Sioux Falls, 14.90.
30 hurdles: 1, Chris Oostra, Sioux Falls, 40.11.
400 relay: 1, Sioux Falls Christian 43.60; 10, Huron B (Killian Malley, CJ Gainey, Ethan Hunter, Eh Taw Boe) 47.61.
800 relay: 1, Sioux Falls Christian 1:31.37; 7, Huron (Max Kranzler, Tyson Lien, Quinston Luellman, Jayden Beck) 1:35.99.
1,600 relay: 1, Sioux Falls Christian 3:29.03.
3,200 relay: 1, Sioux Falls Christian 8:21.13; 10, Huron (Cheech Harman, Will Radke, TJ Lien, Gonzalo Quispe-Laura) 9:30.89.
Medley relay: 1, Sioux Falls Christian 3:39.20; 9, Huron (DJ Gainey, Peyton Bischoff, Dylan Lichty, Leeam Davis) 4:16.60.
High jump: 1, Ryley Johnson, Mitchell, 6-1; 11, (tie) Braden Demarce, H, 5-3; 15, (Tie) Leeam Davis, H, 5-1.
Pole vault: 1, Jaden Peters, Wagner, 14-0; 6, (tie) Dylan Lichty, H, 10-6; 15, (Tie) Eh Hser Htoo, H, 8-6; Brecken Glanzer, H, 8-6; 17, (tie) Cole Ochsner, H, 8-0.
Long jump: 1, Braden Beach, Tea Area, 22-1; 19, Braden Demarce, H, 18-0.75; 22, Colby Hott, H, 17-11; 32, Ethan Hunter, H, 17-2; 34 (tie) Jonatan Hernandez, H, 16-9; 17, Eh Taw Boe, H, 16-5.5; 40, Aiden Glanzer, H, 15-8.75.
Triple jump: 1, Tyler Goehring, Elk Point-Jefferson, 43-10; 14, Jontan Hernandez, H, 34-8; 15, Aiden Glanzer, H, 34-2; 22, Eh Taw Boe, H, 32-11.
Shot put: 1, Drake Peed, Elk Point-Jefferson, 55-5; 11, Isaiah Decker, H, 40-4; 15, Tanner Marone, H, 38-7; 24, Ethan Remington, H, 36-3; 29, Bryan Ramirez, H, 34-5; 42, Holden Hegg, H, 31-6; 54, Okay Htoo, H, 28-5.75; 64, Conner Johnsen, H, 26-1.25; 66, Jackson Reno, H, 21-10.25.
Discus: 1, Drake Peed, Elk Point-Jefferson, 163-10; 7, Bryan Ramirez, H, 128.9; 11, Isaiah Decker, H, 126-2; 33, Ethan Remington, H, 87-3; 40, Holden Hegg, H, 84-2; 49, Beauty Moon, H, 79-6; 51, Conner Johnsen, H, 76-8; 54, Okay Htoo, H, 74-7.
 

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports