Tigers track has strong outing in Pierre


PIERRE — The Huron Tigers didn’t have competitors in every event, but the ones that did saw strong finishes and several event wins Tuesday, at the Capitol City Qualifier, held at Hollister Field.

No team points were kept in the meet that featured teams from all three classes.

For Huron’s girls’ team, the 4x200-meter dash team of Zanizyah Lanier, Adison Moore, Emily Dale and Heavan Gainey, got the baton around quickest, finishing in a time of 1:48.36. Likewise, the Tiger girls’ 4x100 team (Brynn Gose, Lanier, Moore and Gainey) broke the tape in a time of 51.84, and Huron’s medley relay team of Lanier, Dale, Moore and Reese Rozell triumphed in a time of 4:45.36.

The Tiger boys’ ran well too, as the 4x200 relay team of Quinston Luellman, CH Gainey, Cody Marshall and Max Kranzler passed the stick in 1:35.38 to win the event. The 4x100 relay team of Eh Taw Boe, Moses Gross, Marshall and Luellman also earned a top finish in a time of 45.41.

Individually, two Tiger boys earned top finishes in Pierre. Cheech Harmon cruised to a win in the 1600 meter run, finishing at the head of the pack in a time of 4:46.64; while Quenton Walls soared to a win in the triple jump, as he launched a leap of 39-feet, 2-inches.

Huron returns to action on Friday, at the Eastern South Dakota meet in Yankton.

Capitol City Qualifier
Hollister Field
Pierre, May 10

(Event winners and Top 20 Huron finishers)

Girls
4x800 relay - 1, Mobridge/Pollock, 10:21.83
100 meter hurdles - 1, Addison Cumbow, Pierre, 15.84; 4, Makenzie Siemonsma, 17.15.
100 meter dash - 1, Kali Ringstmeyer, P, 13.04; 2, Kaniyah Lanier, 13.16; 5, Heavan Gainey, 13.44; 12, Cameron Ruth, 13.8118, Maria Wilson, 14.34.
4x200 relay - 1, Huron (Zaniyah Lanier, Adison Moore, Emily Dale, Heavan Gainey), 1:48.36.
1600 meter run - 1, Peyton Stevens, Potter County, 5:45.4.
4x100 relay - 1, Huron (Brynn Gose, Zaniyah Lanier, Adison Moore, Heavan Gainey) 51.84.
400 meter dash - 1, Dannika Kaup, Potter County, 1:01.85.
300 meter hurdles - 1, Stevie Wittler, Sully Buttes, 49.19.
Medley Relay - 1, Huron (Zaniyah Lanier, Emily Dale, Adison Moore, Reese Rozell) 4:45.36.
800 meter run - 1, Heidi Olson, Mobridge-Pollock, 2:24.36.
200 meter dash - 1, Kali Ringstmeyer, Pierre, 27.41.
3200 meter run - 1, Peyton Stevens, Potter County, 12:54.71.
4x400 relay - 1, Potter County, 4:11.39.
Pole Vault - 1, Marissa Mathews, Pierre, 9-3; 4, Cameron Ruth, 8-3; 7, Katelyn Radke, 7-3.
Long jump - 1, Aleise Christopherson, Pierre, 15-11; 2, Emily Dale, 15-9; 12, Maria Wilson, 13-8.25; 18 Alexis Ziegeldorf, 12-10.5.
Triple jump - 1, MaKayla Sherwood, Pierre, 32-4; 10, Alexis Ziegeldorf, 28-3; 11, Allison Janes, 27-9.5; 12, Samantha Mangmoradeth, 26-3; 14, Ashlyn Grace, 25-7.5; 15, Madalyn Grace, 25-4.
Shot Put - 1, Lydia Hill, Sully Buttes, 40-1.5; 16, Eh Ku Shee, 29-10; 18, Alyse Davis, 29-2.
Discus - 1, Lydia Hill, Sully Buttes, 119-11; 16, Alyse Davis, 79-2; 17, Eh Ku Shee, 77-9.
High jump - 1, Maleena Brave, White River, 5-0; 2, Atara Richmond, 5-0; 6, Elizabeth Heinen, 4-10; 7, Emma DeJong, 4-8; 9, Makenzie Siemonsma, 4-6.
Javelin - 1, Maya Shorter, Pierre, 111-9; 3, Hamtyn Heinz, 97-8; 6, Brynn Gose, 81-5; Elly Gascoitne, 79-10; 9, Emily Dale, 76-1; 10 Heavan Ganey, 69-10.

Boys
110 meter hurdles - 1, Jack Merkwan, P, 15.97
100 meter dash - 1, Landon Bertram, P, 11.68; 6, Max Kranzler, 11.99; 7, Moses Gross, 12.03; 12, Eh Taw Boe, 12.14
4x200 relay - 1, Huron (Quinston Luellman, CJ Gainey, Cody Marshall, Max Kranzler) 1:35.38
1600 meter run - 1, Cheech Harman, Huron, 4:46.64; 3, TJ Lien, 4:53.98; 6, Will Radke, 5:12.40; 12, Alec Pester, 5:50.09.
4x100 relay - 1, Huron (Eh Taw Boe, Moses Gross, Cody Marshall, Quinston Luellman), 45.41.
400 meter dash - 1, Brady Bauer, Mobridge-Pollock, 51.5.
300 meter hurdles - 1, Jack Merkwan, Pierre, 42.72.
Medley relay - 1, Potter County, 3:51.04; 2, Huron, 3:52.08.
800 meter run - 1, Holden Eisemann, Mobridge-Pollock, 2:03.50; 6, Cole Ochsner, 2:13.56; 12, Will Radke, 2:24.03; 17, Alec Pester, 2:37.61.
200 meter dash - 1, Brady Bauer, Mobridge-Pollock, 23.32; 3, Quinston Luellman, 23.66; 17, CJ Gainey, 25.49; 18, Dylan Lichty, 25.62; Tyson Pfitzer, 25.99.
3200 meter run - 1, Nicholas Schlachter, Potter County, 10:45.76.
4x400 relay - 1, Pierre, 3:41.85.
Pole Vault - 1, Brock Moser, Pierre, 11-0; 2, Dylan Lichty, 11-0; 6, Cashton Caudell, 10-0; 7, Eh Hser Htoo, 9-6; Brecken Glanzer, 9-6; 14, Tyler Cronin, 7-0.
Long jump - 1, Turner Pfitzer, Mobridge-Pollock, 19-11.5; 3, Ethan Hunter, 19-6; 10, Quenton Walls, 17-10.5; 17, Ehmu Dah, 17-1.5’ 18, Eh Taw Boe, 17-0.
Triple Jump - 1, Quenton Walls, Huron, 39-2; 7, Ethan Hunter, 36-6; 9, Aiden Glanzer, 36-4; Eh Taw Boe, 35-6; 14, Brandon Forrette, 30-7.5.
Shot put - 1, Jesse Schall, Sully Buttes, 48-2; 4, Isaiah Decker, 44-9; 6, Bryan Ramirez, 42-3.25; 19, Conner Johnsen, 36-7.5.
Discus - 1, Brlake Wagner, Pierre, 140-2; 3, Bryan Ramirez, 131-4; 5, Isaiah Decker, 124.0; 9, Holden Hegg, 115-9.
High jump - 1, Andrew Campea, Pierre, 5-10; 5, Kolton Ogle, 5-6; 7, Quenton Walls, 5-2; 9, Aiden Glazer, 5-2; 10, CJ Gainey, 5-2.
Javelin - 1, Matthew Coverdale, Pierre, 138-2; 2, Kolby Hofer, 137.0; 3, Isaiah Decker, 132-4; 11, Tyson Pfitzer, 106.0.

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports