Tigers bring home multiple places during Mitchell meet
This item is available in full to subscribers.
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, below, or purchase a new subscription.
Please log in to continue |
MITCHELL — The Huron girls had three of the top four finishers, including individual champion Hamtyn Heinz, in the javelin during the Corn Palace Relays on Saturday.
Heinz had a throw of 105 feet, 3 inches to edger her younger sister, Hylton, who had a throw of 104-1, for the top spot.
Alyse Davis was fourth in the girls’ javelin for the Tigers with a mark of 98-3.
Isabelle Kremer was fifth for Huron in the girls’ discus with a throw of 94-2, wile teammate Jencie Goergen was eighth at 88-4.
Lizzy Heinen cleared 4-10 to share the seventh spot in the girls’ high jump for the Tigers.
Bryan Ramirez was second for Huron in the boys’ discus with a throw of 147-4. He also finished third in the shot put with a mark of 50-1.5.
Thackery Hansen was third for Huron in the boys’ 100-meter race with a time of 11.42 seconds. He was also fifth in the 200 at 23.26.
Kolby Hofer and Tyson Pfitzer were fourth and fifth, respectively, for the Tigers in the boys’ javelin. Hofer had a throw of 138-7, while Pfitzer was far behind with a 137-11.
The Huron track teams will be at the Pierre Invitational at 11 a.m. Friday.
Corn Palace Relays
April 13 in Mitchell
Teams: Aberdeen Central; Burke; Ethan/Parkston; Faulkton Area; Gregory; Huron; Kimball/White Lake; Mitchell; Mitchell Christian; Mt. Vernon/Plankinton; Platte-Geddes; Sioux Falls Christian; Sioux Falls Lincoln; Tea Area; Yankton.
Boys
100: 1, Austin Gobel, Y, 11.31; 3, Thackary Hansen, H, 11.42; 28. (tie) Shawn Messimore, H, 12.25.
200: 1, Griffin Fischer, SFL, 22.27; 5, Tachary Hansen, H, 23.26; 27, Jaymon Flying Horse, H, 26.72; 30, Ben Ahlers, H, 27.98.
400: 1, Bennett Wassenaar, SFC, 51.04; 36, Ben Ahlers, H, 1:05.97.
800: 1, David VanVeen, AC, 2:02.40; 22, Antwon Flying Hawk, H, 2:21.67; 27, Roel Rodriguez Reyes, H, 2:26.70.
1,600: 1, Dylan Payer, Y, 4:24.83; 12, TJ Lien, H, 4:51.75; 29, James Weir, H, 5:30.25; 34, Conner Dragt, H, 6:18.27; 36, Emerson Sarvis, H, 6:24.01.
3,200: 1, Miles Lechtenberg, SFL, 10:00.30; 13, TJ Lien, H, 11:12.89.
110 hurdles: 1, Cale Haselhorst, Y, 15.90.
300 hurdles: 1, Colby Dauwen, AC, 42.61; 18, Teagan Lien, H, 48.13.
400 relay AA: 1, Sioux Falls Lincoln 43.44; 7, Huron 48.12.
400 relay A: 1, Gregory 46.86.
800 relay AA: 1, Sioux Falls Lincoln 1:30.24; 7, Huron 1:40.27.
800 relay A: 1, Tea Area 1:36.02.
Girls
100: 1, Berkeley Engelland, MVP, 12.74; 13, Ava Wambach, H, 13.55; 20, Zaniyah Lanier, H, 13.85; 29, Jessalyn Noyes, H, 14.26; 36, Eh Dah Paw, H, 15.14.
200: 1, Berkeley Engelland, MVP, 25.76; 24, Hylton Heinz, H, 31.05; 25, Hannah Schoenfelder, H, 31.59; 30, Eh Daw Paw, H, 33.58; 32, Kaisha King-Eagle Star, H, 36.22.
400: 1, Berkeley Engelland, MVP, 55.62; 22, Hannah Schoenfelder, H, 1:08.99; 32, Ellie Puterbaugh, H, 1:11.24.
800: 1, Anna Vyn, SFC, 2:19.74; 17, Lily Meyer, H, 2:42.33; 19, Chloe Carr, H, 2:46.95; 23, Tatum Peterson, H, 2:48.33; 31, Nora Pester, H, 3:19.26.
1,600: 1, Ellie Maddox, SFC, 5:11.24.
3,200: 1, Addalai DeKam, SFL, 12:41.05; 8, Josie Vlieger, H, 14:19.06.